10 dobrych nawyków, które warto rozwijać u dzieci
To właśnie my, dorośli jesteśmy pierwszym wzorem do naśladowania dla naszych dzieci. Dziecko uczy się właśnie przez obserwację i naśladuje nas. Warto więc zaszczepić w nich jak najwięcej dobrych zachowań i być dla nich jak najlepszym wzorem. Dawanie dobrego przykładu jest najskuteczniejszym sposobem budowania dobrych nawyków u dzieci. Każdy dzień jest nową lekcją dla naszych pociech. Wykorzystajmy to.
Dobre nawyki wyrobią w dziecku poczucie bezpieczeństwa, pewność siebie, oraz sprawią, że łatwiej odnajdą się w dorosłym życiu.
10 dobrych nawyków
1. Chęć poznawania świata i uczenia się nowych rzeczy
Każdy dzień jest doskonałą okazją do nauczenia się czegoś nowego. Dziecko chłonie otaczający go świat całym sobą, pomóżmy mu w tym. Pokażmy mu, że poznawanie otoczenia może być niezapomnianą przygodą. Dzięki temu będzie bardziej otwarte na to, co nowe. Wspierajmy, ale nie narzucajmy własnego zdania.
Spróbujmy pokazać dziecku jak oswoić nieznane, zaprośmy do samodzielnych wyborów, pokażmy, że małymi kroczkami dojdzie do celu. Pokazujmy, że lepiej skupiać się na rozwiązywaniu problemów, a nie na samym problemie.
2. Umiejętność pozbywania się rozpraszaczy
Trudno wyobrazić nam sobie dzień bez telefonu, Internetu, telewizji. Spróbujmy jednak nauczyć się ograniczania korzystania z tego typu urządzeń i tego samego nauczymy nasze dzieci. Będzie to miało dobry wpływ na naukę, skupienie się i sprawi, że nasze rodzinne spotkania będą bardziej wartościowe.
Jeżeli sami odłożymy telefon, np. podczas wspólnej zabawy, wyślemy dziecku jasny komunikat „jesteś dla mnie ważny, jestem dla Ciebie w 100%, nic nie rozprasza mojej uwagi”. Dziecko, które będzie miało nawyk nauki w skupieniu, szybciej poradzi sobie z przyswajaniem nowej wiedzy.
3. Czas na odpoczynek i odpowiednia ilość snu
Wypoczęte dziecko to dobrze funkcjonujące dziecko. Łatwiej i efektywniej koncentruje się na jednym zadaniu, skuteczniej przyswaja wiedzę, ma lepszą pamięć, jest lepiej zorganizowane i dużo lepiej radzi sobie ze stresem.
Jak możemy pomóc dziecku odpoczywać? Postarajmy się zadbać o równowagę między czasem aktywnym, a czasem relaksu. Pokażmy dziecku także, że my sami potrafimy odpoczywać. Zadbajmy też o zdrowy sen dziecka. Jest on niezmiernie ważny w jego prawidłowym rozwoju. Dobrą praktyką jest wieczorny rytuał wyciszania np. lekka kolacja, kąpiel, wspólne czytanie bajek, opowiadanie jak minął dzień.
4. Regularna aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna jest kluczowa do prawidłowego rozwoju fizycznego, ale również umysłowego, wpływa korzystnie na samopoczucie. Ruch zmniejsza poczucie niepokoju, poprawia jakość snu. Pamiętajmy jednak, że każde dziecko jest inne i nie każde uwielbia sport. Postarajmy się zachęcić dziecko do ruchu, do zabawy na świeżym powietrzu. Najprostszym sposobem będzie zrobienie tego wspólnie z dzieckiem. Zaproponujmy różne formy aktywności, dziecko samo wybierze, co sprawia mu najwięcej przyjemności. Wybierzmy się na wspólną wycieczkę rowerową, pograjmy razem w piłkę, zorganizujmy gry zespołowe…
5. Czytanie
Umiejętność czytania to jedna z podstaw sukcesu dziecka, zarówno w szkole jak i w dorosłym życiu. Czytanie nie tylko rozwija wyobraźnię, uczy empatii i pozytywnych zachowań, czy poszerza zasób słów, ale także pomaga poznać świat, uczy jak odróżnić dobro od zła, pozwala zgłębiać zainteresowania. Warto zadbać o rytuał wspólnego czytania, np. przed snem. Pozwólmy dziecku wybierać książki, które wspólnie przeczytamy. Później to dziecko może czytać nam, będzie to fajny sposób na opanowanie płynnego czytania. Pogłębi to także bliską relację rodzica z dzieckiem.
6. Dobre nawyki żywieniowe
Zamiast chipsów, fastfoodów, ciastek czy słodkich napojów serwujmy w domu zdrowe przekąski i wodę. Od małego pokazujmy dzieciom, które produkty są pełnowartościowe i jakie rzeczy warto jeść.
Pamiętajcie, że dzieci chętniej zjedzą zdrowe posiłki, jeśli choć w niewielkim stopniu pomogą je przygotować. Wspólne gotowanie jest fantastyczną formą spędzania wspólnie czasu, można przekazać dziecku wiedzę dotyczącą zdrowego jedzenia. Nauczenie dziecka gotowania to budowanie kapitału na przyszłość. Samodzielność w kuchni to podstawa zdrowia.
7. Odpowiedzialność
Jeżeli chcemy nauczyć dziecko odpowiedzialności powinniśmy zacząć od wytłumaczenia mu co to oznacza. Dziecko zrozumie, co to jest podział obowiązków i jak ważne jest sumienne wykonywanie powierzonego zadania. Pokażmy mu, że małe czynności mają duże znaczenie. Zacznijmy od drobnych obowiązków domowych (podlewanie kwiatków, wrzucanie prania do pralki, składanie go, dbanie o to żeby pupil zawsze miał w misce świeżą wodę). Jest to doskonały trening poczucia odpowiedzialności. Dzięki temu łatwiej będzie starszemu dziecku dbać o odrobienie pracy domowej, przygotowanie się do sprawdzianu, terminowe wykonanie szkolnego projektu itp..
By wychować odpowiedzialne dziecko musimy pozwolić mu na samodzielność. Trudno ponosić odpowiedzialność za coś co wykonał za nas ktoś inny.
8. Nie poddawanie się
Dzieci mierzą się z dużymi i małymi wyzwaniami każdego dnia. Są dzieci, które łatwo się irytują, szybko poddają. Temperament dziecka odgrywa tu duże znaczenie, ale możemy pomóc delikatnie popchnąć dziecko do dalszego działania. Dobrym pomysłem będzie określenie celu, i pokazanie krok po kroku jak ten cel osiągnąć. Wytłumaczmy dziecku na czym konkretnie polega dane zadanie. Nie ukrywajmy przed dzieckiem faktu, że i nam nie wszystko się udaje, ale ważne jest, żeby próbować dalej, wyciągać wnioski, zmienić sposób działania. Rozmawiajmy z dziećmi szczerze o naszych niepowodzeniach, emocjach. Pokażmy jak wyciągać z tego wnioski.
Nie powinno liczyć się to, czy dzieci były w czymś najlepsze, zdobyły pierwsze miejsce, dostały medal… Liczy się to, że starały się najlepiej jak potrafiły, doszły do swoich najlepszych wyników i włożyły pracę w wykonanie danej czynności.
9. Szanowanie pieniędzy i umiejętność zarządzania nimi
Dla dzieci, zwłaszcza małych, pieniądze są abstrakcyjnym pojęciem. Małymi kroczkami wprowadzajmy je w planowanie wydatków, robienie zakupów, tłumaczmy, co możemy osiągnąć dzięki oszczędzaniu i inwestowaniu.
Jest kilka sposobów, które w tym pomogą.
Idąc z małym dzieckiem na zakupy możemy umówić się, że kupimy mu tylko jedną rzecz, do danej kwoty np. do 3 czy 5 zł. Starsze dzieci możemy bardziej angażować w zakupy, dać mu np. 15 zł i zapytać, co możemy za tę kwotę kupić.
Może umówić się także z dzieckiem, że zaczniemy odkładać na jakiś cel, który sam wybierze, zamiast kupować stale różnych drobiazgów.
Możemy zorganizować z dzieckiem wyprzedaż „starych” zabawek.
Jeżeli dziecko dostaje już kieszonkowe warto ustalić z nim zasady na jakiej będzie otrzymywać niewielkie kwoty i jak może nimi dysponować. Ważne, żeby dziecko wiedziało także jak długo będzie musiało dysponować daną kwotą (jak ma nią zarządzać)..
10. Dbanie o innych
Dzieci dopiero uczą się utrzymywania równowagi pomiędzy potrzebami swoimi, a potrzebami innych, niezależnie, czy jest to podanie łopatki w piaskownicy innemu dziecku, czy stanięcie w obronie zastraszonego kolegi.
Dobrze jest uczynić priorytetem dbanie o innych. Powinniśmy uwrażliwić dziecko na potrzeby jego oraz innych osób. Rozmawiajmy z dzieckiem, wyjaśniamy dlaczego jest to takie ważne. Dzieci mają świetną intuicję i wiele czują instynktownie.
Pokazujmy dziecko, że wspieramy je i pragniemy, by rozwijało się i spełniało marzenia.
Przekażmy mu dobre nawyki, które pomogą mu w życiu. Pozwalajmy na samodzielność, wspierajmy przez pokazanie właściwej drogi. Chwalmy nawet drobne sukcesy.
Dla naszych dzieci warto być lepszą wersją samych siebie.