Zabawy Andrzejkowe
Koniec listopada kojarzy nam się najczęściej z Andrzejkami. Możemy sprawić, aby był to wieczór pełen fantastycznej zabawy, śmiechu, wróżb i odrobiny magii. Dziś nie traktujemy już tych wróżb tak bardzo poważnie. Podchodzimy do tego z dystansem, chcemy dobrze się bawić i pokazać dzieciom, że można w gronie najbliższych stworzyć wieczór pełen wspólnych zabaw. Dlatego to świetna okazja żeby do zabawy dołączyły dzieci. Możemy zorganizować taki wieczór w domu, dla grupki znajomych, koleżanek i kolegów dzieci. Zróbmy z dzieckiem ozdoby/dekoracje, które wprowadzą gości wyjątkowy, andrzejkowy klimat.

Kilka propozycji andrzejkowych zabaw:
- Znajdź wróżby – będzie to świetna rozgrzewka. Narysujmy mapę z ukrytymi skarbami. Dzieci chętnie zaangażują się w szukanie skarbów. A skarby to nic innego jak akcesoria do wróżb, jabłka, słodycze, świece, monety.
- Wróżby z jabłek – potrzebujemy jabłek i obieraczek – dzieci obierają jabłko, najlepiej tak żeby skórka była jak najdłuższa i rzucają obierkiem za siebie. Następnie patrzą w jaką literę ułożył się rzucony obierek. W ten sposób poznają pierwszą literę przyszłej żony bądź męża.
- Kim będę w przyszłości – do worka/pudełka wrzucamy przedmioty charakterystyczne dla danego zawodu (np.: strzykawka – pielęgniarka, pióro – pisarz, nitka – krawiec, kreda – nauczyciel, grzebień – fryzjer itd.). Dziecko, z zamkniętymi oczami, losuje przedmiot. Następnie opisuje zebranym dany przedmiot tak, żeby inne dzieci zgadły kim będzie przyszłości.
- Magiczne balony – do balonów wkładamy małe karteczki z pozytywnymi wróżbami np. – spełni się Twoje największe marzenie, czeka Cię fantastyczna przygoda itd. Dziecko wybiera sobie balon i musi wyjąć wróżbę. Sposób przebicia balonu dowolny ;o) uwaga, może być głośno.
- Wędrujące buty – dzieci biorą swoje buty oraz kapcie i ustawiają je jeden za drugim (pięta dotyka palców następnego buta). Dziecko, którego but jest ostatni przekłada go na początek i tak po kolei aż dojdą do drzwi. Dziecku, którego but dotarł do drzwi jako pierwszy, spełni się największe marzenie.
- Słomki bratnie dusze – do zabawy potrzebujemy słomek o różnych kolorach, miski z wodą i coś, czym dziecko będzie mogło zaznaczyć/podpisać swoją słomkę. Dzieci podpisują / oznaczają swoją słomkę. Jeżeli słomki są już gotowe to należy wrzucić jednocześnie wszystkie słomki do miski z wodą. Te słomki, które się połączą oznaczają bratnie dusze. Wyłowiona w ten sposób para może np. razem zatańczyć.
- Magiczny atrament – przygotujmy to chwilę wcześniej – na małych karteczkach napiszmy sokiem z cytryny imiona dziewczynek i chłopców. Przygotujmy dwa zestawy, osobny dla dziewczynek – z imionami chłopców, i osobny dla chłopców – z imionami dziewczynek. Dzieci wylosują swoją szczęśliwą karteczkę a następnie, z pomocą rodziców, odczytają imię przyszłej miłości nad płomieniem świecy.
- Studnia życzeń – potrzebujemy tylu monet, ile jest dzieci oraz miski z wodą. Najlepiej, żeby było to monety o tym samym nominale. Ustawiamy miskę w centralnym miejscu i rozdajemy dzieciom po monecie. Po kolei pociecha staje tyłem do miski i przez lewe ramię rzuca monetą. Jeżeli trafi do miski z wodą oznacza to, że spełni się jej marzenie.
- Amulety szczęścia – podczas spaceru zbierzmy trochę gładkich kamieni, szyszek, żołędzi. Potrzebne będą jeszcze farby, mazaki, lakiery do paznokci, wszystko czym można ozdabiać. Dzieci przygotują magiczne amulety malując i ozdabiając przedmioty. Zabiorą je potem do domu albo mogą je podarować komuś w prezencie.
- Ciasteczka pełne magii – to nic innego jak wspólne pieczenie i ozdabianie ciasteczek. Mimo drobnego bałaganu w kuchni będzie to nie tylko świetna zabawa ale też pyszna uczta.
- Lanie wosku – potrzebujemy kilka świec do stopienia, miskę z wodą, duży klucz. Stopiony wosk dzieci powoli przelewają przez dziurkę od klucza do zimnej wody. Dzieci zgadują znaczenie powstałego kształtu. Jeżeli akurat nie mamy takiego dużego klucza to możemy zrobić taki z papieru. Zabawa dostarczy dzieciom dużo radości, nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie.
- Teatr cieni – do tej zabawy możemy wykorzystać figury z lania wosku. Dzieci wymyślają i przedstawiają dorosłym ciekawą opowieść używając odlewów woskowych.
Zadbajmy przede wszystkim o nastrój i dobrą zabawę. Przygotujmy z dzieckiem smaczny poczęstunek, ręcznie robione dekoracje i spędźmy wspólnie wspaniałe chwile, do których będziemy wracać we wspomnieniach.
Zapraszamy także na warsztaty Andrzejkowe dla dzieci
Będziemy przygotowywać pyszną andrzejkową sałatkę

Mikołajki
Zobacz również

Młody człowiek za 20 lat….
30 lipca, 2021
Szukamy domu do wynajęcia…
30 sierpnia, 2021