ARTYKUŁY

Zabawy Andrzejkowe

Koniec listopada kojarzy nam się najczęściej z Andrzejkami. Możemy sprawić, aby był to wieczór pełen fantastycznej zabawy, śmiechu, wróżb i odrobiny magii. Dziś nie traktujemy już tych wróżb tak bardzo poważnie. Podchodzimy do tego z dystansem, chcemy dobrze się bawić i pokazać dzieciom, że można w gronie najbliższych stworzyć wieczór pełen wspólnych zabaw. Dlatego to świetna okazja żeby do zabawy dołączyły dzieci. Możemy zorganizować taki wieczór w domu, dla grupki znajomych, koleżanek i kolegów dzieci. Zróbmy z dzieckiem ozdoby/dekoracje, które wprowadzą gości wyjątkowy, andrzejkowy klimat.

propozycje zabaw andrzejkowych dla dzieci

Kilka propozycji andrzejkowych zabaw:

 • Znajdź wróżby – będzie to świetna rozgrzewka. Narysujmy mapę z ukrytymi skarbami. Dzieci chętnie zaangażują się w szukanie skarbów. A skarby to nic innego jak akcesoria do wróżb, jabłka, słodycze, świece, monety.
 • Wróżby z jabłek – potrzebujemy jabłek i obieraczek – dzieci obierają jabłko, najlepiej tak żeby skórka była jak najdłuższa i rzucają obierkiem za siebie. Następnie patrzą w jaką literę ułożył się rzucony obierek. W ten sposób poznają pierwszą literę przyszłej żony bądź męża.
 • Kim będę w przyszłości – do worka/pudełka wrzucamy przedmioty charakterystyczne dla danego zawodu (np.: strzykawka – pielęgniarka, pióro – pisarz, nitka – krawiec, kreda – nauczyciel, grzebień – fryzjer itd.). Dziecko, z zamkniętymi oczami, losuje przedmiot. Następnie opisuje zebranym dany przedmiot tak, żeby inne dzieci zgadły kim będzie przyszłości.
 • Magiczne balony – do balonów wkładamy małe karteczki z pozytywnymi wróżbami np. – spełni się Twoje największe marzenie, czeka Cię fantastyczna przygoda itd. Dziecko wybiera sobie balon i musi wyjąć wróżbę. Sposób przebicia balonu dowolny ;o) uwaga, może być głośno.
 • Wędrujące buty – dzieci biorą swoje buty oraz kapcie i ustawiają je jeden za drugim (pięta dotyka palców następnego buta). Dziecko, którego but jest ostatni przekłada go na początek i tak po kolei aż dojdą do drzwi. Dziecku, którego but dotarł do drzwi jako pierwszy, spełni się największe marzenie.
 • Słomki bratnie dusze – do zabawy potrzebujemy słomek o różnych kolorach, miski z wodą i coś, czym dziecko będzie mogło zaznaczyć/podpisać swoją słomkę. Dzieci podpisują / oznaczają swoją słomkę. Jeżeli słomki są już gotowe to należy wrzucić jednocześnie wszystkie słomki do miski z wodą. Te słomki, które się połączą oznaczają bratnie dusze. Wyłowiona w ten sposób para może np. razem zatańczyć.
 • Magiczny atrament – przygotujmy to chwilę wcześniej – na małych karteczkach napiszmy sokiem z cytryny imiona dziewczynek i chłopców. Przygotujmy dwa zestawy, osobny dla dziewczynek – z imionami chłopców, i osobny dla chłopców – z imionami dziewczynek. Dzieci wylosują swoją szczęśliwą karteczkę a następnie, z pomocą rodziców, odczytają imię przyszłej miłości nad płomieniem świecy.
 • Studnia życzeń – potrzebujemy tylu monet, ile jest dzieci oraz miski z wodą. Najlepiej, żeby było to monety o tym samym nominale. Ustawiamy miskę w centralnym miejscu i rozdajemy dzieciom po monecie. Po kolei pociecha staje tyłem do miski i przez lewe ramię rzuca monetą. Jeżeli trafi do miski z wodą oznacza to, że spełni się jej marzenie.
 • Amulety szczęścia – podczas spaceru zbierzmy trochę gładkich kamieni, szyszek, żołędzi. Potrzebne będą jeszcze farby, mazaki, lakiery do paznokci, wszystko czym można ozdabiać. Dzieci przygotują magiczne amulety malując i ozdabiając przedmioty. Zabiorą je potem do domu albo mogą je podarować komuś w prezencie.
 • Ciasteczka pełne magii – to nic innego jak wspólne pieczenie i ozdabianie ciasteczek. Mimo drobnego bałaganu w kuchni będzie to nie tylko świetna zabawa ale też pyszna uczta.
 • Lanie wosku – potrzebujemy kilka świec do stopienia, miskę z wodą, duży klucz. Stopiony wosk dzieci powoli przelewają przez dziurkę od klucza do zimnej wody. Dzieci zgadują znaczenie powstałego kształtu. Jeżeli akurat nie mamy takiego dużego klucza to możemy zrobić taki z papieru. Zabawa dostarczy dzieciom dużo radości, nie zapominajmy jednak o bezpieczeństwie.
 • Teatr cieni – do tej zabawy możemy wykorzystać figury z lania wosku. Dzieci wymyślają i przedstawiają dorosłym ciekawą opowieść używając odlewów woskowych.

Zadbajmy przede wszystkim o nastrój i dobrą zabawę. Przygotujmy z dzieckiem smaczny poczęstunek, ręcznie robione dekoracje i spędźmy wspólnie wspaniałe chwile, do których będziemy wracać we wspomnieniach.

Zapraszamy także na warsztaty Andrzejkowe dla dzieci
Będziemy przygotowywać pyszną andrzejkową sałatkę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *