ARTYKUŁY

Dlaczego warto uczyć się języków od najmłodszych lat

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak dużą zaletą jest znajomość języków obcych. Niemal na każdym kroku stykamy się z językiem angielskim. Wiele słówek i powiedzonek przeniknęło już nawet do naszego codziennego słownictwa. Ale czy zastanawialiśmy się jaki wpływ na rozwój dziecka ma nauka języka obcego?

Nauka języków u dzieci korzyści

Dzieci uczą się obcego języka z niezwykłą łatwością. Często nawet nie zdają sobie sprawy z faktu, że się uczą. Język angielski otacza je na każdym kroku: w bajkach, piosenkach, grach, reklamach, plakatach, a ich ulubieni bohaterowie najczęściej mają angielskie imiona. Nauka przychodzi im naturalnie. Mózg dziecka jest bardzo plastyczny a aparat mowy elastyczny. Dziecko nie wstydzi się jeszcze, że popełni błąd i co ważne mniej krępuje się mówić w obcym języku, Dlatego też najlepiej rozpocząć naukę jak najwcześniej.

Korzyści ze znajomości języków obcych są nieocenione.

 • przyswajanie nowego języka wpływa korzystnie na rozwój mózgu, rozwija umiejętności umysłowe, poprawia pamięć i koncentrację – ułatwi im to naukę innych przedmiotów szkolnych
 • poszerza horyzonty, dzieci poznają nowe kultury, społeczności, obyczaje – dzięki nauce będą miały okazję poznać „inny świat”, zasady panujące w danej społeczności, życie codzienne ludzi mieszkających w innych kraju
 • pokonuje bariery językowe – szybko przekonają się, że dzięki znajomości języka mogą swobodnie porozmawiać z każdą osobą, w każdym miejscu
 • uświadamia różnorodność świata – dziecko dowie się jak fantastyczny i różnorodny jest świat
 • ułatwia otwarcie się na świat – będzie odważniejsze w poznawaniu tego, co nowe, w tym nowych miejsc i ludzi
 • rozwija strategie uczenia się – nauka języka świetnie rozwija pamięć, koncentrację, wielozadaniowość
 • pozytywnie wpływa na umiejętność myślenia abstrakcyjnego – wspomaga także kreatywność 
 • większa zdolność do selekcji informacji niepotrzebnych – umiejętność będzie bardzo przydatna w dalszym etapie nauki szkolnej
 • większa łatwość do przyswajania kolejnego języka obcego – osłuchanie się z obcym językiem ułatwi naukę kolejnego
 • nauka języków obcych zwiększa poczucie własnej wartości, daje satysfakcję, a w późniejszym etapie niezależność
 • pokonywanie własnych lęków – dziecko ma mniejszy lęk przed popełnieniem błędów, dzięki temu łatwiej będzie mu pokonywać inne bariery; nabiera pewności siebie 
 • lepszy start w przyszłość – znajomość języków obcych daje możliwość nie tylko podróżowania ale także studiowania, pracowania w dowolnym miejscu na ziemi.

Dodatkowo nauka języków to świetna zabawa – nauka nie musi być nudna! Może być prowadzona w formie zabawy, oglądania bajek, filmów. Samo odkrywanie różnic językowych, kulturowych też może okazać się świetną zabawą dla dzieci 

Badanie przeprowadzone w 2013 roku przez grupę psychologów – naukowców (Morales, Calvo  i Białystok), wykazało, że dzieci dwujęzyczne mają lepszą pamięć roboczą niż dzieci mówiące tylko jednym językiem. Pamięć robocza przechowuje, przetwarza i aktualizuje informacje, w krótkich okresach i jest bardzo ważna dla rozwiązywania problemów i funkcji wykonawczych. Dzięki nauce języków lepiej rozwija się umiejętność poznawcza, dzieci osiągają lepsze wyniki w nauce – wykazały to badania z 1973 roku przeprowadzone przez psychologa Richarda Landry z Uniwersytetu z Rhode Island.

Nauka języka to inwestycja w przyszłość dziecka. Jest to też szansa dla nas na powtórzenie albo nauczenie się nowego języka, bo możemy robić to razem z dzieckiem. Nie oznacza to, że zasiądziemy z dzieckiem w ławce szkolnej, uczmy się przez zabawę. Przy okazji spędzimy fajny, rodzinny czas.

 • Zorganizujmy wieczór z grami planszowymi. Grać można przecież w każdym języku. Omówmy zasady i bawmy się dobrze.
 • Kulinarna podróż do danego kraju – jeżeli dziecko uczy się np. hiszpańskiego to ugotujmy coś z hiszpańskiej kuchni. Włączmy w przygotowanie dziecko. Podczas gotowania nazywajmy produkty, czynności po hiszpańsku.
 • Wieczór filmowy  – spróbujmy obejrzeć film, bajkę w języku jakiego uczy się dziecko.
 • Spacer jest idealną okazją do powtórzenia słówek – nazywajmy wszystko, co napotkamy.
 • Zapiszmy się na wspólny kurs językowy.
 • Jeżeli mamy taką możliwość finansową zorganizujmy wycieczkę językową – będzie to świetna okazja nie tylko szlifowania języka, ale także do poznania nowej kultury, kuchni, do poznania nowych ludzi i obyczajów.

Korzyści z nauki języka obcego są ogromne. Warto poświęcić temu czas. Pamiętajmy jednak, żeby nie wymagać od dziecka za wiele, dajmy mu czas, nie zniechęcajmy się drobnymi potknięciami i zachęcajmy do nauki.

Powodzenia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *