ARTYKUŁY

Jesień w mieście

Piękna polska złota jesień to okres pełen zmian, dzieci chodzą ponownie do szkoły, trzeba na nowo wypracować rytm dnia. Jest to też idealny moment na złapanie oddechu i zwolnienie tempa. Zatrzymajmy się na chwilkę i zachwyćmy otaczającym nas pięknem. Jesień to fajna pora na spędzenie wartościowego czasu z dzieckiem. Znajdziemy coś do robienia na pogodę i na niepogodę.

Jesień w mieście atrakcje i zabawy dla dzieci

Dary jesieni – ze zwykłego spaceru możemy zrobić poszukiwanie skarbów. Zbierajmy piękne liście, kasztany, żołędzie, jarzębinę. Możemy wykonać z tego nie tylko ludziki czy korale, ale także piękne dekoracje bądź stroje na jesienne bale w szkole.

Zbieranie żołędzi i kasztanów dla zwierząt – ogrody zoologiczne i Lasy Państwowe organizują zbiórki żołędzi, orzechów i kasztanów dla zwierzaków. Podczas zimowych mrozów zwierzęta będą się nimi zajadać. Nie tylko spędzimy aktywnie czas, ale także możemy przekazać dziecku jak ważna jest troska o zwierzęta i jak niewiele trzeba, żeby pomóc. Warto jednak zostawić trochę żołędzi dla zwierząt, które żyją w okolicy.

Lampiony z dyni – dziecko narysuje jak lampion ma wyglądać, a my pomożemy mu go wyciąć. Wyjmowanie pestek ze środka będzie ciekawym doświadczeniem sensorycznym. Środek możemy wykorzystać później w kuchni. 

Jesień w kuchni – jesień jest równie pyszna, co piękna. Wykorzystajmy ją na eksperymenty w kuchni. Namówmy dziecko do próbowania nowych rzeczy, wykorzystywania produktów w nieoczywisty sposób, np. zróbmy ciasteczka dyniowe czy pieczone kasztany.

Wyprawa na grzyby – idealny plan na weekend. I wcale nie musimy być zaprawionym grzybiarzem. Grzybobranie może być fantastyczną przygodą, nawet bez pełnego koszyka pięknych podgrzybków. Dziecko będzie podekscytowane możliwością znalezienia pięknego grzyba. Las obfituje w inne fascynujące rzeczy, pająki, pajęczyny, ważki, żuczki, jaszczurki. Nie zapominajmy o odpowiednim ubraniu dla pociechy – kalosze będą idealne. Weźmy ze sobą prowiant. Po długim spacerze leśnymi drogami miło będzie zrobić sobie piknik na jakiejś magicznej polanie. Zachowajmy jednak ostrożność, jeżeli nie mamy pewności, co do danego grzyba to lepiej zostawmy go w lesie.

Zbieranie liści – zbierajmy liście o różnych kształtach. Zachęćmy dziecko to stworzenie jesiennego zielnika. Będzie to nie tylko fajna zabawa, ale ciekawa lekcja przyrody. Możemy także zachęcić dziecko do znalezienia drzewa pasującego do liścia.

Sesja rodzinna – kolorowe liście i słońce to wymarzona sceneria do pięknej rodzinnej sesji. Będzie to też dobra zabawa, np. przy wyrzucaniu do góry liści.

Farmy dyń i labirynty z kukurydzy – poszukajmy w okolicy atrakcji dla dzieci. Labirynt  w kukurydzy, ze stogów siana to świetna zabawa dla całej rodziny. Często w takich labiryntach dostaje się mapkę z miejscami, które trzeba znaleźć. Farma dyń to nie tylko dynie, ale także możliwość spróbowania jesiennych przysmaków i zaprzyjaźnienia się ze zwierzakami z mini zoo. Będzie to też świetne miejsce do sesji zdjęciowej.

Sezonowe porządki w szafie – dobry pomysł na deszczowe popołudnie. Przejrzyjmy z dzieckiem zawartość jego szafy. Przy okazji możemy zorganizować pokaz mody. Rzeczy, z których pociecha już wyrosła możemy oddać do punktów PCK, czy innych zbiórek odzieży.

Ognisko – jeżeli tylko mamy taką możliwość to zorganizujmy ognisko. Zapach pieczonych ziemniaków, jabłek i opowieści przy ogniu na długo pozostaną w pamięci dziecka.

Spacer w deszczu – nie ma złej pogody tylko nieodpowiednie ubranie – nie bójmy się spaceru w deszczu. Ukochane kalosze, kurtka, parasol i kałuże, uśmiech dziecka gwarantowany.

Puszczanie łódek na kałużach – możemy zorganizować zawody czyja papierowa łódka popłynie najdalej.

Poznajemy okolice – umówmy się z dzieckiem, że co weekend zwiedzamy nowy park        w naszym mieście. Stwórzmy mapę parków i zaznaczajmy na niej te, które już poznaliśmy. Z każdego parku dziecko może przywieść jakiś jesienny skarb.

Malowanie na szkle – to kolejna propozycja na długi jesienny wieczór – wystarczy szklanka, słoik, farby i trochę wyobraźni. Po wyschnięciu wystarczy włożyć do środka świeczkę podgrzewacz i mamy piękny lampion.

Planszówki – rodzinny wieczór gier, planszówek to idealny plan. Chyba nikogo nie trzeba o tym przekonywać.

Teatr, kino, wystawy – gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza z pomocą przyjdzie teatr czy kino. Bogata oferta pozwoli znaleźć coś odpowiedniego dla dziecka.

Nie dajmy się jesiennej chandrze. Wykorzystajmy tę porę roku na aktywności na dworze i na spróbowanie nowych rzeczy. Dostrzegajmy i doceniamy to, co nas otacza, kolory, zapach, nawet deszcz. W dużej mierze to od nas zależy, czy jesień będzie przygnębiająca czy wypełniona śmiechem dziecka. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *