Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, ma różne predyspozycje. Bywają jednak sytuacje, kiedy motoryka mała jest zaburzona, dziecko nie potrafi trzymać kredki, nie maluje, nie lepi, nie wykleja, nie potrafi wykonać precyzyjnego działania np. ma problemy z zapięciem guzika czy zawiązaniem butów. Odczuwa ból głowy po zajęciach wymagających pisania czy rysowania.
W takich sytuacjach pomocna będzie terapia ręki. Jest to metoda wspierająca, usprawniająca poprawne i precyzyjne poruszanie dłonią i palcami. Poprawia koordynację wzrokowo-ruchową, Ćwiczenia wykonywane podczas zajęć wzmocnią motorykę dużą – kręgosłup, barki, ramiona, a także motorykę małą – poprawią napięcie mięśniowe, usprawnią pracę palców oraz poprawią sprawności manualne i nauczą planowania ruchu ręki.
Ręka odpowiada za wiele funkcji, to niezwykle silne narzędzie do pchania, podnoszenia, ciągnięcia. Ręka potrafi wykonywać niezwykle skomplikowane czynności, takie jak szycie, rysowanie, wycinanie. Bez niej trudno wyobrazić sobie wykonywanie codziennych czynności. Dlatego dobrze jest zadbać o poprawne funkcjonowanie rąk.