ARTYKUŁY

Jak rozbudzić i rozwijać pasję u dzieci

Dzieciństwo to czas odkrywania pasji, próbowania nowych rzeczy, sprawdzania co najbardziej podoba się dziecku. Ważne, aby towarzyszyć mu w tej podróży mądrze. Wspierajmy, ale nie przelewajmy własnych ambicji. Pozwólmy na próby, własne błędy, sprawdzanie i stawianie własnych granic. Pasje i zainteresowania dziecka, które będą odpowiednio rozwijane i wspierane, mogą mu znacząco pomóc w przyszłości. Realizacja własnych zainteresowań jest źródłem motywacji do działania. Dodatkowo dziecko nie nudzi się i nie oddaje się monotonnym aktywnościom.  Skupia się na działaniach, które przynoszą wiele korzyści. 

Jak rozbudzić i rozwijać pasję u dzieci - art

Jak znaleźć pasję? 

Każdy człowiek rodzi się z pewnym potencjałem. Przy szukaniu nowej pasji dla dziecka, warto zwrócić uwagę na to, jakie są mocne strony dziecka i jakie umiejętności warto byłoby u niego rozwijać. Pamiętaj o kilku ważnych punktach:

Pokazujmy dziecku własne pasje – pamiętajmy jednak, żeby niczego nie narzucać i nie starać się na siłę zainteresować dziecko swoją pasją. Pokazujmy ile radości nam ona sprawia, mówmy jak się dzięki temu czujemy. W miarę możliwości zaangażujmy w nie dzieci. Będzie to też dobra okazja do przekazania dziecku jak zorganizować swój czas na rozwijanie pasji. 

Pamiętajmy o cierpliwości – najprawdopodobniej dziecko będzie musiało spróbować wielu aktywności, zajęć zanim znajdzie to co sprawia mu radość, zanim znajdzie zajęcie, które może stać się jego pasją. Nie zrażajmy się niepowodzeniami, zmianą zdania. Wspierajmy ale nie krytykujmy decyzji dziecka, nawet jeżeli dziecko będzie chciało porzucić dane zajęcie. W takiej sytuacji możemy przekonać dziecko żeby spróbowało jeszcze przez jakiś czas np. do wakacji. Po upływie ustalonego terminu porozmawiajmy z dzieckiem czy dana aktywność/zajęcie sprawia mu radość czy ewidentnie męczy się podczas jej wykonywania, uczestnictwa  w zajęciach.

Pozwólmy dziecku samemu wybrać pasję, nie narzucamy mu jej – to my, rodzice znamy dziecko najlepiej, wiemy jaka jest jego mocna strona, w czym jest słabsze. Pamiętajmy jednak, że naszym zadaniem jest wspieranie a nie narzucanie. Jeżeli dziecko np. lubi ruch zaproponujmy mu zajęcia ruchowe ale to dziecko samo powinno wybrać rodzaj aktywności. 

Pokazujmy nowe, oswajajmy nieznane – znalezienie własnej pasji nie zawsze jest łatwe
i oczywiste. Często trzeba spróbować wielu rzeczy zanim odkryjemy co sprawia nam radość, w czym się z przyjemnością zatracamy. Zachęcajmy dziecko do próbowania nowych rzeczy, wytłumaczmy że wyjście ze strefy komfortu może mieć wiele korzyści. Pokazujmy jak najwięcej nowych rzeczy, nowych miejsc, próbujmy nowych potraw, ćwiczeń, pokażmy rysowanie, szycie, tańczenie, teatr czy kino… Obserwujmy dziecko, rozmawiajmy z nim. Wyłapmy to w czym jest dobre, to co sprawia mu frajdę. Poświęcony czas zaprocentuje  w przyszłości. 

Nie zniechęcajmy się niepowodzeniami – nie wymagajmy od dziecka żeby zawsze było we wszystkim najlepsze. Wspierajmy je na każdym etapie, zwłaszcza na początku. Dziecko musi nauczyć się, że na efekty trzeba chwilę poczekać, zapracować na nie, sukcesy nie przychodzą od razu. Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, że zawsze i w każdej sytuacji może na nas liczyć, zyska w nas bezpieczną przystań. Pozwólmy mu przeżywać po swojemu sukcesy i porażki. Pamiętajmy, że czas na rozwijanie i realizację pasji nigdy nie jest stracony, nawet jak coś nie wyjdzie. A uśmiech i zadowolenie dziecka są cenniejsze od medalu. 

Dopingujmy i cieszmy się z sukcesów – to będzie wymagało od nas dobrej organizacji własnego czasu. Postarajmy się zorganizować się tak żeby móc uczestniczyć w ważnych dla dziecka momentach, w konkursach, koncertach, zawodach, wystawach, meczach. Będzie to ogromne wsparcie dla dziecka. Interesujmy się, zadawajmy pytania, pozwólmy dzieciom na wciągnięcie nas do świata jego pasji. 

Nie zapominajmy jednak o zachowaniu równowagi. Dziecko potrzebuje aktywności
jak i bierności, czasu wolnego, czasu tylko dla siebie, bez zajęć dodatkowych. Musi mieć czas na „naładowanie baterii”, na nudę, na zabawę z kolegami na placu zabaw. Pozwólmy mu samodzielnie decydować co chce robić w swoim wolnym czasie, nauczy go to samodzielnie podejmować decyzję. Umiejętność ta przyda się w dorosłym życiu. 

Pasja to coś wspaniałego, coś co potrafi odmienić nasze życie. Dzięki nim będzie ono ciekawsze, bardziej zorganizowane, pozwala zachować równowagę między czasem wolnym a szkołą. Pasje budują pewność siebie, determinację, odwagę u dziecka. Uczy cierpliwości, poprawia pamięć. Pasje wzmacniają inspirację. Kto wie, może pasja stanie się sposobem na życie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *