Edukacja a stres u dziecka
Tak samo jak dorośli, również dzieci doświadczają w życiu sytuacji, które wywołują u nich stres. Jednak posiadają one dużo mniejsze możliwości zrozumienia tych emocji oraz ich przyczyn. Nie wiedzą także jak odpowiednio sobie ze stresem radzić.
Choć w przypadku niewielkiego stresu może on działać motywująco i uczyć determinacji. Tak w przypadku dużego, toksycznego stresu będzie on niósł ze sobą bardzo negatywne i szkodliwe dla zdrowia skutki. W całym procesie edukacji pojawia się wiele stresogennych momentów. Warto je zminimalizować, a dzieci uświadamiać i zapoznawać z tymi emocjami.

Jak wygląda stres u dzieci?
Organizm dziecka daje wyraźne objawy, kiedy pojawia się stres. To może być rozstrój żołądka, ból głowy, problemy ze snem bądź zbyt duża ilość snu czy problemy z wydalaniem.
Za tymi objawami, kryje się ważny problem i jak najszybciej trzeba znaleźć jego źródło.
Dziecko może także szybko zmieniać swoje zachowanie. Działać w niekorzystny sposób dla siebie i swojego zdrowia. Może być niemiłe i wręcz złośliwe. W sytuacji stresu będzie próbowało na swój sposób ten stres odreagować.
Czynniki stresogenne
W życiu dziecka pojawia się wiele okoliczności, które mogą wywoływać stres. Najczęstsze z nich to kłótnia rodziców czy nawet rozwód, alkoholizm któregoś z rodziców, frustracja rodziców wynikają ze zbyt wysokich oczekiwań względem dziecka, nowy członek rodziny czy upokorzenie związane z popełnianiem przez dziecko błędów.
Jeśli chodzi o czynniki stresogenne związane ze szkołą to pierwszy z nich to poczucie rozłąki. Pójście do szkoły wiąże się ze zmianą otoczenia, opuszczeniem rodziców i przebywaniem w nowych dla dziecka okolicznościach. Za każdym razem, gdy rozstaje się z matką, by pójść do szkoły, dziecko może się czuć porzucane i odtrącone.
W trakcie trwania szkoły stres może się pojawić:
- podczas kartkówek czy sprawdzianów,
- kiedy ma problemy ze zrozumieniem materiału,
- kiedy ma problem z adaptacją w nowym otoczeniu,
- kiedy jest wyśmiewane przez rówieśników,
- gdy musi występować publicznie przed innymi,
- kiedy odczuwa nadmiar obowiązków i nie wie jak sobie z nimi radzić, czy
- kiedy odczuwa zbyt wielką presją i boi się, że nie spełni oczekiwań innych.
Edukacja a stres
Stres ma duży wpływ na proces uczenia się i umiejętność przyswajania nowych informacji czy umiejętności. Może działać całkowicie demotywująco, zniechęcając dziecko do jakiejkolwiek nauki. Długotrwały i duży stres powoduje problemy z pamięcią i rozumieniem oraz trudności w koncentracji. Dziecko oddala się od swoich kolegów oraz rodziny i czuje, że jest ze swoimi emocjami całkowicie samotne.
To wszystko ma ogromny wpływ na cały proces edukacji dziecka.
Dlatego tak ważne jest, aby edukacja przebiegała bez stresu i była dla dziecka czymś fajnym i zachęcającym. Dzięki temu dziecko będzie uczyło się szybciej i chętniej. Nowa wiedza będzie czymś interesującym, a młody człowiek będzie dążył do rozwijania się.
Szkoła nie będzie mu się kojarzyła z obowiązkiem i ze złymi emocjami. Będzie ją traktował jako środek do osiągnięcia celu i spełnienia w życiu.
Jednym z najważniejszych dla nas zadań jest zapoznanie dziecka z różnymi emocjami. Uczymy je jak sobie z nimi radzić. Uważamy, że proces edukacji może przebiegać bez niepotrzebnego stresu i wkładamy dużo energii, aby nauczyć dzieci jak ten stres minimalizować i jak zamieniać go w motywację do działania.

Życzenia na Dzień Dziecka
Zobacz również

Podsumowanie roku 2022
3 stycznia, 2023
Karta podarunkowa – prezent Last Minute
16 grudnia, 2022